На якусь мить в його очах промайнула тінь колишнього хвилювання.
— Чому мені не розповіли про все це спочатку?
— О, якби ми могли, — сказав Омейні, — скількох неприємностей ми б уникли. Ми вміємо аналізувати інтелект, Джордже, і визначати, що ця людина може стати пристойним архітектором, а та — хорошим теслярем. Однак не вміємо визначити, чи здатна людина до оригінального творчого мислення. Це надто делікатна галузь. Є деякі кустарні методи, що дозволяють визначити тих, хто, можливо, має такий талант. Про цих людей доповідають у день Читання, як, наприклад, повідомили про тебе. За дуже приблизними підрахунками, таким чином сповіщають про одну людину з десяти тисяч. У день Освіти цих людей перевіряють знову, і виходить, що в дев’яти випадках з десяти тривогу зчинили помилково. Тих, хто залишається, направляють у такі установи, як ця.
— Але чому не можна розповісти людям, що один зі… зі ста тисяч потрапляє сюди? — запитав Джордж. — Це не було б таким потрясінням для того, хто потрапляє.
— А як же інші? Ті дев’яносто дев’ять тисяч дев’ятсот дев’яносто дев’ять, які ніколи не потраплять у такі установи? Не можна, щоб усі оті люди вважали себе невдахами. Вони прагнуть здобути фах, і тим чи іншим шляхом здобувають його. Кожен може додати до свого ім’я слова: "дипломований такий-то чи така-то". Так чи інак, кожен посідає своє місце в суспільстві. Це необхідність.
— А ми? — запитав Джордж. — Ми — виняток? Один з десяти тисяч?
— Вам ні в якому разі не можна казати. Ось у чім заковика. Адже ще лишається останнє випробування. Навіть після відсіву в день Освіти дев’ять чоловік із десяти, що потрапили сюди, виявляються не зовсім підходящими для творчості, й нема такого апарата, який допоміг би нам вирізнити з цієї десятки того єдиного, хто нам потрібен. Цей десятий повинен виявитися сам.
— Яким чином?
— Ми поміщаємо вас сюди в Інтернат недоумків, і той, хто не бажає з цим змиритися, і є людина, яку ми шукаємо. Щоправда, метод жорстокий, зате себе виправдовує. Не слід казати людині: "Ти можеш винаходити нове. Тож-бо, твори". Набагато розумніше зачекати, поки вона сама мовить: "Я можу творити і творитиму, хочете ви цього чи ні". Таких людей, як ти, Джордже, десять тисяч, і вони сприяють технічному прогресові півтори тисячі світів. Ми не можемо дозволити собі загубити бодай одного з їх числа або ж витрачати наші зусилля на того, хто не виправдає наших сподівань.
Джордж відсунув порожню тарілку і підніс до рота чашку з кавою.
— А як же з тими, які… не виправдують сподівань?
— По всьому вони отримують освіту за допомогою стрічок і стають соціологами. Інженеску – один з них. Сам я дипломований психолог. Ми становимо, так би мовити, другий ешелон.
Джордж допив каву.
— Мені досі не зрозуміло одне, – промовив він.
— Що ж?
Джордж відкинув простирадло і встав.
— Чому воно зветься Олімпіадою?...
Азімов Айзек, "Фах"
(Цитовано за УкрЛіб)
Шукаймо "чоловіків та жінок, здатних оригінально мислити"!
"Хвала всемогутьньому Богові за те, що все потрібне він зробив простим, а все непотрібне - складним." Я також поділяю цю думку.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Коментарі
Вартісні цитати.
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Вельмишановний добродій Б.П. Нікитин створив тест, дуже простий, дуже дешевий та дуже точний для визначення творчих (божесвених) здібностей людини. Це відбулося у другій половині 80-х. До речі, Б. П. Нікитин народився на Ставропільщині, у козацькій родині.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
У чому полягає цей тест?
Все, що робиться з власної волі, – добро!
У послідовному складанні сімнадцяти візерунків з кубиків Коса. Цікаво, що деякі візерунки деякі люди взагалі не здатні скласти. Навіть, при відсутності обмеження в часі. Навіть, попри малу кількість кубікив - 16. Найчастіше, людина взагалі не здатна скласти якісйсь з трьох останніх візеруків. Вони, послідовно, відповідають за здатність до співрадості (щастя), здапності до співчуття, та здатності до віри. Особливо це стосується візерунку, який відповідає за здатність до віри. Його, вагалі, рідко хто може скласти. Хоча, в найпростішому варіанті він складається лише з двох кубікив, а в найскладнішому - з дев'яти. Найскладніший, та, водночас, найкрасивіший варіант, взагалі, винайшов лише я.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
"Хвала всемогутьньому Богові за те, що все потрібне він зробив простим, а все непотрібне - складним." Я також поділяю цю думку.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Точніше: "Слава блаженному Богу за те, що потрібне зробив неважким, а важке – непотрібним".
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Що є "методики перевірки інтелекту", як не звичайними азімовськими "стрічками", що лише виявляють стандартності мислення?
«Якщо людина відповіла так само, як і Айзенк, то вона тим самим усього лише демонструє стандартність свого мислення, швидку та передбачувану реакцію на нескладний подразник. Трохи менш плоска людина сто разів задумається, перш ніж відповісти… Існує незліченна безліч можливих рішень кожної подібної задачі. Чим ви розумніші, тим імовірніше, що ваше рішення не збігається з авторським. Практичний сенс тут лише в одному: тому, хто дає „правильну“ відповідь на тести, буде легше вписатися в усереднену систему освіти та спілкуватися з людьми, які міркують так само, як він. Загалом, Айзенк тестує ідеальну посередність»
Чоловіки та жінки, які здатні оригінально мислити, завжди виходять за рамки будь яких методик і вчень. Тому, здатні на Творчість. Або... створення нових методик ;-)
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Я веду мову не про методику перевірки інтлелекту, а про методику визначання творчих здібностей. Це суттєво різні поняття! Вони лише трохи подібні між собою. Бо, їх результати, за помірних творчих збібностей, кореспондуються. А, за великих творчих здібностей - ні.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Індекс творчих здібностей людини являє собою суму із шістнадцяти різних індексів. Найбільший внесок в творчі здібності людини дає індекс її здатності до співрадості, тобто, до щастя. На другому місці стоїть індекс здатності до співчуття, тобто, до емпатії. На третьому - індекс здатності до гри розуму, тобто, до творчого мислення. На четвертому - індекс віри, тобто, здатності до чудотворення. Цікаво, що у людини віра розвивається в останню чергу, коли її творчі здібності вже досить великі. І, величина віри людини надалі залежить від загальної величини її творчих здібностей.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!