Зображення користувача Кирило Стеценко.
Кирило Стеценко
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Кирило Стеценко: «Ми є свідками творення нової держави»

24 лютого в Національному музеї Тараса Шевченка відбулося представлення авторського проекту відомого скрипаля і громадського діяча Кирила Стеценка «Скрипкове дерево роду» з участю Наталі Строчан (фортепіано) та Анатолія Паламаренка (художнє слово). Турне розпочнеться 2 березня в Чернівцях концертом-присвятою Кобзарю. 

— Всеукраїнський тур включає десять філармонійних виступів: у Чернівцях, Коломиї, Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Києві, Вінниці, Кам’янець-Подільському, Хотині та Хмельницькому в період 2—13 березня, — розказав Кирило СТЕЦЕНКО. — Кульмінаційним буде концерт у Києві 9 березня — немов «передача естафети» (символічне закриття ювілейного Року Кобзаря та відкриття громадянської ініціативи з проголошення Року української музики в Україні на честь Михайла Вербицького — творця музики українського Гімну).

Програма «Скрипкове дерево роду» створювалася до 200-річчя Тараса Шевченка, для відтворення українських духовних універсалій у музичному вимірі. Я поставив собі за мету — продемонструвати своєрідну міні-антологію української скрипкової музики (від Максима Березовського до Мирослава Скорика, від бароко до моїх власних постмодерних композицій). Концерт складається з чотирьох блоків: пролог — «Кредо віри», «Духовні скрижалі»; перший відділ — класицизм плюс романтизм («Серце України»); другий відділ — постромантизм і неофольклоризм ХХ — ХХІ століть; фіналізація — «бісівські» п’єси, експерименти, постмодернізм. Усе це покликано продемонструвати тяглість, красу та силу української духовної традиції — самобутність її скрипкової культури. Кожен твір програми є носієм національної традиції — плекає і розвиває жанри, образи та інтонації, насичені вібраціями українського естетичного ідеалу. Відібрані твори, на мій погляд, не лише втілюють ідею присвяти ювілеєві Тараса Шевченка, а й наповнюють концертну залу актуальним кобзаревим духом єднання, визволення, оновлення.

— Чим обумовлений цей проект?

— Бажанням максимальної самореалізації. Для мене це — мій перший тур Україною в третьому тисячолітті (з 1977 по 1989 роки я концертував як соліст Рівненської обласної філармонії, дав понад дві тисячі концертів, зокрема й за кордоном, але потім була тривала перерва)... Нинішній період називаю його своїм «третім життям» — я вирішив знову повернутися до активного концертування.

— У вас був доволі тривалий період бурхливої громадської діяльності...

— 1989 року (в моєму «другому житті») з фестивалем «Червона рута» я захопився громадською діяльністю. Ще 2005-го я вручив тодішньому президентові В.Ющенку свою книжку «Стратегія культури України»... Мене помітили, стали запрошувати на всілякі експертні ради, і я навіть став радником міністра культури. До речі, моя кандидатура розглядалася на цю посаду, але мене цікавила реалізація моїх творчих ідей, а не потрапляння до лав «касти недоторканних». Тоді через власний досвід я побачив, наскільки неефективна в нас система управління. Біда в тім, що в нашій країні так і не виникла самостійна школа управління, причому саме стратегічного управління. Це виявляється на всіх рівнях — політики, економіки, безумовно, культури. Усі, без винятку, галузі страждають від відсутності стратегічного управління. Власне, це — риса, притаманна всім постколоніальним країнам, залежним від метрополії. Отже, зрозумілою стає поведінка всіх наших лідерів — аж до найвищих очільників держави — вони завжди намагаються знайти центр, отримати вказівок — положень, тенденцій тощо. Це якщо не Москва, то Брюссель чи Вашингтон. Зрозуміло — не можна не рахуватися з центрами впливу, але власна політика все ж мусить вибудовуватися абсолютно самостійно. Тому що стратегічне управління не є системою планування. Як нас вчили за часів марксизму-ленінізму, а управління сенсами, тобто базовими, державними, що вибудовуються на основі системи цінностей, якими ми за жодних умов не можемо поступатися, ні розмінюватися чи обмінюватися....

— Але для того має бути сформована база тих цінностей....

— Саме для того вибудовуються сенси. А вже залежно від них — стратегічні цілі. Завдання як для всієї держави, нації, так і для кожної окремої галузі. А в нас, зокрема у сфері культури, будується політика «реагувань на виклики» (от нас б’ють, тож ми захищатимемося, нам забороняють говорити українською мовою — ми починаємо боротися)...

Натомість панівні нації самі визначають базові пріоритети й передбачають небезпеки. Саме система державного управління у сфері культури цікава тим, що культура є тим «ключиком від будиночка», де якраз і лежать ті цінності й сенси. Це — прерогатива гуманітарної сфери, чого немає ні в економіці, ні в політиці.

— Отже, в основі економіки й політики лежить культура?

— Так, але це доступно для розуміння лише тим націям, що є вільними й вільно вибудовують своє життя. Постколоніальні нації цього не знають...

— А в нас до культури завжди було ставлення «за залишковим принципом».

— У той час, як саме культура є «територією», де зберігаються національні цінності й сенси. Але тут обов’язковою умовою є системний підхід — стратегічний період мислення на 12 — 25 років — у термін життя одного-двох поколінь. Наш же істеблішмент мислить одним роком — у межах річного бюджету. Максимум — періодом одної виборчої каденції — чи то парламентської, чи президентської. Одначе в культурі ніколи не можна отримати миттєвого ефекту. І оцей егоїзм політиків, які думають лише про своє коротке політичне життя, свідчення того, що культурна політика в нашій державі ніколи й не здійснювалася, тому що вона виходить за межі «життя» будь-якого політика, і тому він думає тільки про себе. Але ж ми — люди — живемо значно довше, ніж триває «життя» політика. Тому й страждаємо через це. Проблема нашої держави в тому, що в нас панує економічна квазі-еліта, навколо якої крутиться політика.

— А під час війни?

— Війна — це колосальна нагода осмислення саме базових, екзистенційних цінностей, нагода нарешті позбавитися цієї української звички, що йде від почуття страху: «Моя хата скраю», «Не трать, куме, сили, спускайся на дно», «Якось-то воно буде» — страху відповідальності, що є наслідком колоніального становища України: тобі не дано стати «суб’єктом» або самовизначеною особистістю...

Зараз ми є свідками унікального процесу фактичного творення нової держави. Суспільство демонструє дивовижні прояви самоорганізації. Нинішні волонтери виконують роль державних чиновників, їхні об’єднання — це паралельні, альтернативні структури. Таким чином, нова культура вже не виростатиме з державного бюджету, а «сама із себе», тобто і буде тим, чим фактично є культура для людей, — як джерело існування. Війна дуже загострила ці процеси.

— Яким чином це віддзеркалює проголошена вами ініціатива Року української музики?

— Я пропоную створення ініціативи де-факто, далі — принцип людини-факела, здатної «запалити» однодумців своєю ідеєю, — принцип Жанни д’Арк чи Руслани Лижичко. І в цьому сенсі Рік української музики — лише маленька цеглинка в розбудові національної культури, що йде «знизу», від народу.

Узагалі музика для українців — це щось набагато більше, ніж просто «музика». Це прояв «загадкової української душі» та її особливий потяг, те, що нас вирізняє з-поміж інших народів. До того ж музика, на відміну від інших «впливових» видів мистецтв (архітектури за часів царату, кіно в ленінські часи, телебачення для Путіна), потребує значно менше витрат...

— До речі, про витрати. Хто фінансує ваш проект?

— Поки що я вкладаю власні гроші, насамперед у промоцію (на радіо), намагаюся вести рекламну кампанію, побудовану «правильно».

Ірина СІКОРСЬКА, музикознавець
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Платон казав, що зміна музичних вподобань у суспільстві приводить до зміни устрою.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Коментарі

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

Платон казав, що зміна музичних вподобань у суспільстві приводить до зміни устрою.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)