Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

НАТО хоче мати тісніше партнерство з Україною, – Столтенберг

Категорія:

Спецтема:

Всі повинні виконувати свої зобов’язання щодо оборонних витрат. Так в інтерв’ю для Радіо Свобода каже генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ. Він переконаний, що Північноатлантичний альянс як у протистоянні Росії, так і в політичній та практичній допомозі Україні перебуває на правильному шляху.

stoltenberg.jpg

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ

Зміст

– Пане Столтенберґ, президент США Дональд Трамп у своїй промові був напередодні дуже відвертим. Чи не шокувала Вас та інших лідерів держав НАТО ця відверта манера висловлюватися?

– Ми це вже бачили й раніше, що у президента Трампа відвертий і прямий стиль розмови. І те, що ми спостерігали й до цього, – це пряма мова, без прикрас. Він висловив свої очікування, що європейські союзники й Канада повинні більше інвестувати в оборону.

Однак, можливо, стиль і слова дещо відмінні від загальноприйнятих, але головна думка залишається такою самою, як і за попередньої адміністрації США: серед держав-союзниць повинен бути справедливий розподіл тягаря.

Це також є причиною того, що ми ще в 2014 році домовилися щодо плану справедливого розподілу внесків серед держав НАТО, тобто перестати скорочувати, поступово збільшити видатки на оборону і перейти до виділення 2 відсотків від ВВП на потреби оборони.

Гадаю, що цілком можливо поєднувати амбітні сигнали щодо справедливого розподілу тягаря із позитивними сигналами, бо ми вже справді почали рухатися в правильному напрямку.

– Але його манера, хіба він не зачепив нікого з-поміж інших лідерів?

– У нього свій особистий стиль, своя манера поведінки та донесення своєї думки: відвертий і прямий спосіб висловлювання. Але тут найважливіше – зміст, тобто що ми всі домовилися, що потрібно чесно розподілити внески, а ті країни-союзниці, які ще не виділяють 2 відсотків від ВВП, повинні збільшити свої оборонні бюджети.

Добра новина у тому, що це вже почало здійснюватися. Якщо глянути, за минулий рік серед європейських держав-членів НАТО та в Канаді було зроблене перше істотне зростання видатків на оборону після попередніх років скорочень. Тож ми вже змінили напрямок і почали рухатися правильним шляхом.

Ми здійснили найбільше з часів Холодної війни зміцнення нашої колективної безпеки, і водночас ми перебуваємо у політичному діалозі з Росією, яка є нашим найбільшим сусідом, яка нікуди не подінеться

– Чи Вас не тривожить те, що голова Європейської ради Дональд Туск каже, що у нього з Дональдом Трампом, можливо, не однакові позиції щодо Росії?

– Я не був присутнім на цій зустрічі голови Європейської ради з Трампом, але знаю, що союз НАТО згуртований у своєму спільному підході до Росії. Згідно з ним, гідні довіри стримування й оборона поєднуються із політичним діалогом.

І саме це й втілюється: ми здійснили найбільше з часів Холодної війни зміцнення нашої колективної безпеки, і водночас ми перебуваємо у політичному діалозі з Росією, яка є нашим найбільшим сусідом, яка нікуди не подінеться. Нам треба вибудовувати наші відносини з Росією, уникнути нової Холодної війни. Ми з цією державою не шукаємо конфронтації.

Саме тому розміщення наших військових підрозділів на східних кордонах альянсу – це оборонний, пропорційний крок, здійснений таким способом, щоб цією багатонаціональною присутністю ми підтвердили солідарність НАТО без провокування конфлікту. Місія цієї присутності якраз у попередженні конфлікту.

– Чи йшлося про Росію на спеціальній зустрічі лідерів НАТО у Брюсселі?

– Так, Росія була темою дискусій під час зустрічі. Зокрема, через те, що це пов’язане з нашими переговорами щодо справедливого розподілу фінансового тягаря й трансатлантичної єдності. Ми ж потребуємо і маємо потужний об’єднаний підхід до Росії.

Але ми також говорили про Україну в тому контексті, що ми бачимо, що росіяни продовжують її дестабілізувати, продовжують надавати підтримку сепаратистам на сході й продовжують незаконну анексію Криму.

Росія у нас постійно на порядку денному. Водночас НАТО – це дещо більше, ніж питання Росії. НАТО займається багатьма різноманітними безпековими викликами, включно з терористичною загрозою, нестабільністю на півдні, «Ісламською державою», Іраком, Сирією, Афганістаном. А також, звичайно, кібернетичною загрозою, яка надходить з багатьох держав чи від недержавних формувань.

– У Вас було чимало зустрічей у рамках Ради НАТО – Росія. Чи не настав час організувати це на вищому рівні, не на рівні послів, а на рівні міністрів?

– Рада НАТО – Росія – це інституція, яка була створена для зустрічей на різних рівнях – послів, міністрів та голів держав і урядів.

Ще будучи прем’єр-міністром Данії, я брав участь у кількох таких зустрічах, у самітах, де були присутні пан Путін чи пан Медведєв. Але в нас щодо таких зустрічей наразі планів немає. Але це не означає, що в майбутньому цього не може статися. Коли саме це може відбутися – я сказати не можу.

– Ви зауважили, що НАТО хоче мати тісніше партнерство з Україною. Що саме передбачає це партнерство?

– Йдеться про практичну й політичну підтримку, про продовження висловлювання рішучої політичної підтримки.

Важливо, що всі 28, а незабаром 29 держав-союзниць, – всі висловлюють рішучу політичну підтримку суверенітетові й територіальній цілісності України.

Але також ідеться про політичну підтримку в пошуку мирного вирішення конфлікту через переговори й реалізацію Мінських угод, припинення вогню й відведення важкого озброєння.

Але крім цього, ми також надаємо практичну допомогу: сприяємо Україні в побудові сучасніших безпекових установ, втілювати реформи, боротися з корупцією, розвивати управління військами, зміцнювати кібернетичні здатності, тилове забезпечення тощо.

Ми надсилаємо до України наших радників, держави НАТО забезпечують її інструкторами – ми працюємо в багатьох різних сферах, щоб допомогти українцям зміцнити свою безпеку й оборонні інституції.

– Якщо говорити про трастові фонди – чи буде ще більше таких речей, нових трастових фондів чи чогось ще конкретнішого?

– Рішення щодо цього ще не ухвалювали, але ми постійно працюємо з українцями, частково в тому, що поглиблюємо й наповнюємо вже наявні трастові фонди та ще й розглядаємо можливості для створення нових.

Але головне, що ми домовилися щодо великого всеосяжного пакету дій, ухваленого минулого року. Сьогодні ми перебуваємо у процесі його імплементації, де йдеться про багато різних заходів і дій, якими ми надаємо Україні практичну підтримку.

     

    Наші інтереси: 

    НАТО планує багато різних заходів і дій, якими передбачається  практична підтримка України. 

    Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
    Підписуюсь на новини

    Зверніть увагу

    Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

    Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

    Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

    Останні записи