Обробку аудіофайлів прийнято вважати долею фахівців, музикантів, звукорежисерів. Воно раніше так і було. На радіо підготовлялися передачі, у студіях народжувалася музика, записувалися сольні і вокальні партії. Але час на місці не стоїть. З розвитком обчислювальної техніки в 1980-90-х роках ХХ століття ситуація різко змінилася. У зв'язку з появою програмного забезпечення для редагування звуку, з’явилась можливість записувати і редагувати звук самому. Ця можливість відкриває певні перспективи, як для освіти у школах та ВУЗах, так і для самоосвіти.
Асортимент хвильових редакторів не багатий простими, доступними програмними продуктами, які можна спробувати, й відразу розпочати роботу. Тому, у нас і піде розмова про те, з яким же програмним забезпеченням найоптимальніше та найзручніше працювати , та Ази в їхньому використанні.
І так, ми будемо розглядати дві різні програми це - Audacity 2.0.3,
та Sound Forge Pro 10.0а. Перша - простіша, а друга вже професійна.
Програма Audacity 2.0.3 - вільний (з відкритими кодами) аудіоредактор, орієнтований на роботу з кількома доріжками. За доброю традицією програм з ярличком «Open Source», існують версії Audacity як для Linux/Unix, так і для Windows і Mac OS X. Завдяки своїм можливостям аудіоредактор Audacity може замінити кілька менш функціональних програм. За допомогою Audacity можна записувати, відтворювати та редагувати різні звукові файли, застосовувати ефекти, імпортувати і експортувати WAV, AIFF, Ogg Vorbis і MP3-файли.
З аудіо-файлом можна робити майже все: різати на частини, копіювати і клеїти фрагменти між собою, змішувати звуки і все це – з можливістю повернення до будь-якого кроку редагування (історія редагування обмежена тільки розміром жорсткого диска).
Деякі з можливостей Audacity:
Основи роботи з Audacity
Розбираємо інтерфейс програми по частинах.
Відкрийте вікно Audacity. На перший погляд це вікно містить велику кількість різних елементів інтерфейсу, але не лякайтесь. Все дуже просто, і ви в цьому незабаром самі переконаєтесь. Розгляньмо головне вікно програми по окремих зонах:
Збереження проекту:
Якщо під час роботи над тим чи іншим треком вам потрібно його зберегти (але ви ще плануєте продовжити роботу над ним) скористайтеся командою « Файл – Зберегти проект як…».
Якщо ви хочете зберегти ваш оброблений трек з усіма ефектами та налаштуваннями в один готовий файл (для використання в інших програмах та програвачах), його потрібно експортувати. Застосуйте одну з команду «Файл – Експортувати як…».
Як ви можете помітити, меню надає змогу зберегти файл у різних форматах.
При збереженні аудіо треку слід пам’ятати про те, що Audacity за замовчуванням не зможе зберегти результат вашої роботи у форматі MP3. Щоб це виправити, потрібно перед використанням Audacity завантажити архів LAME MP3 і розпакувати в якусь папку (наприклад , у директорію установки Audacity ) файл lame _ enc.dll. Програма запитає про місце знаходження цього файлу при першому використанні команди «Експортувати як MP3».
Програма Sound Forge Pro - це одна з найпопулярніших і дійсно корисніших програм, призначених для обробки аудіо на професійному рівні. В користуванні вона схожа на Audasity, але більш функціональна, програма може обробляти ще і відеофайли. Завдяки зручному інтерфейсу і великому числу передустановок з програмою можуть успішно працювати також аматори і непрофесіонали. З її допомогою можна обробляти аудіосигнал, змінюючи його до невпізнання або ж редагувати невдало записану партію якого-небудь музичного інструменту. Sound Forge успішно об'єднує у собі практично повний набір сучасних звукових ефектів і потужні засоби редагування звуків для наступного їх використання у семплері.
Деякі можливості програми:
В чому відмінності цієї версії:
Професійний інструмент для повного і всебічного редагування аудіо файлів. Дозволяє створювати і редагувати звукові файли дуже швидко і з високою точністю, з сирого і необробленого звуку створити майстер-копію. За допомогою Sound Forge можна аналізувати і редагувати аудіо (обрізати, вирізати шматки, накладати фільтри і ефекти і багато іншого), виробляти цифровий ремастеринг і очищення старих записів, моделювати акустичні образи, створювати потокові медіа-файли і створювати майстер-диски .
На сайті YouTube, є дуже багато відео, як користуватися цією програмою. Це посилання лише на перше відео із циклу, а там їх аж 46.
Тому дивимося, навчаємося, робимо експерименти, ділимося своїми враженнями та досягненнями.
Якщо в когось є досвід роботи з цими програмами, можливо з якимись іншими, будь ласка пишіть свої коментарі і побажання!
Хай Буде!
Якщо вам сподобалась ця публікація, ви можете підтримати проект
Музика Золотої ери
грошовими внесками - з приміткою "на музику" і своїми особливими побажаннями - див:
Модернізуймо Народний Оглядач!
Спасибі за корисну статтю. Мені доводилось користуватися Sound Forge Pro 10. Справді гарна програма! Навіть для новачка. Все просто, через те - зрозуміло.
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Коментарі
Дуже корисна стаття! Дякую!
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Маю досвід очищення записів, зроблених прихованим мп3плеєром на вулиці і в відкритих приміщеннях. Чистив з СФордж10, плагіном. Основні шуми почистив, але легко відновити до рівня чистого звучання не вийшло - там треба вже майстерність і точні знання налаштувань..
ДуББлог https://t.me/+vcjh0iZEug00YjFi
Є суто технічне питання. Для аматорського запису можна кабелем, який на обох кінцях має штекери такі як для навушників, з'єднати джерело звуку і комп'ютер. В джерелі звуку запихаємо в порт для навушників, а в комп'ютері для мікрофона. Звук чомусь виходить спотворений і не можу знати причини...
1. екранований кабель треба купувати. часто він з видимим металевим плетенням, інколи захований під гумою. він не втрачає і не так викривлює сигнал, що проходить по ньому. це саме головне правило.
2. для хорошої передачі звуку джеки повинні бути з золотим напиленням (або інших потрібних металів), щоб добре брати електричний сигнал, і щоб з часом не відбувалось стирання.
3. описаний вами метод дуже звуковтратний, так як програвач опрацьовує файл (втрата якості п.1), перетворює його в аналог (п.2), передає через джек на шнур (п.3), імпульс проходить по шруру (п.4), входить в комп.гніздо(дуже неякісне по своїй природі, п.5) перетворюється портом в цифру (п.6) сприймаєтсья програмним забезпеченням (п.7).
Мені колись давно приходилось таким чином знімати лекції з аналогового диктофона в файли. Це був реквієм якості, хоча й кабель використовував екранований.
П.С. Дописую. Забув сказати, що при такій формі перекачки, краще використовувати лінійний вхід, а не для мікрофону. На лінійному буде менше шумів.
ДуББлог https://t.me/+vcjh0iZEug00YjFi
Спасибі за корисну статтю. Мені доводилось користуватися Sound Forge Pro 10. Справді гарна програма! Навіть для новачка. Все просто, через те - зрозуміло.
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)