Зображення користувача Оксана Лутчин.
Оксана Лутчин
  • Відвідувань: 141
  • Переглядів: 153

Розділові знаки: знак оклику і знак питання

Вживання знака оклику і знака питання на початку і в кінці речення.

Такі розділові знаки, як знак оклику(!) і знак питання (?), виконують допоміжні функції – виділяють одиниці тексту (слова, словосполучення, речення), вказуючи на їх емоційне забарвлення та завершеність.

Зокрема знак оклику вживається для вираження вигуку, окличної інтонації і підкреслення змісту речення. Як відомо, цей знак для підвищення окличної інтонації може подвоюватись і потроюватись. Він може стояти у кінці окличного називного речення (“Дмуть вітри історії в наші паруси!” О. Підсуха), після звертання (О мово рідна!), після вигуків (Гей! Хай!), у дужках в середині речення для виявлення обурення, здивування, іронії автора до наведеної інформації (“Із збільшенням поголів’я корів(!) зросли озонові діри”.). Відповідно для вираження питання вживаємо розділовий знак – знак питання (?). (“Хто підняв мене над народом? Бог? Король? Випадок? Горе?” П. Загребельний).

Окличні і питальні речення можуть бути доволі довгими, тоді читачеві важко зорієнтуватися, якою має бути інтонація. В такому випадку читач може мимоволі спотворювати текст, губити відповідну інтонацію. Щоб зорієнтувати читача одразу щодо інтонації треба знак оклику і знак питання відзеркалювати на початку речення.

В такому випадку, підкреслюючи зміст речення, ми увиразнюватимемо мову. Приклад:

“!В часи зневіри, в годину важких думок про долю мого рідного краю, – ти одна моя підпора і запомога, о велика, могутня, правдива та вільна рідна мово! ?Якби не було тебе, то як не впасти в розпуку, бачачи усе те, що коїться дома?.. !Та як його і не доняти віри, щоб таку мову не було дано великому народові!”(Панас Мирний). 

Проте у реченнях, що побудовані з трьох слів і менше, знаки оклику і питання ставити не варто, оскільки такі мовні одиниці добре охоплюються зором і не вимагають додаткового акценту. Приклад:

"О слово! Будь мечем моїм!” О. Олесь.

Отож, для зручності, для інтонаційного підкреслення власної мови у довгих реченнях вживаймо такі розділові знаки, як знак питання і знак оклику, на початку і в кінці. Дбаймо про виразність і могуть власної мови.

Цю статтю також можна прочитати у Вікіборії

 

 

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

!Якою виразною є наша мова!
Хай такою і буде!

П.С. Пані Оксано, будь ласка, напишіть ще про дефіс, тире і довге тире.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Коментарі

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

!Якою виразною є наша мова!
Хай такою і буде!

П.С. Пані Оксано, будь ласка, напишіть ще про дефіс, тире і довге тире.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача ДЗен ДЗелень.
0
Ще не підтримано

З однієї сторони є логічним ставити емоційний розділовий знак на початку речення. Але, якщо його писати ще й в кінці, то з'являється надлишковість.

Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)

 

Зображення користувача Миро Продум.
0
Ще не підтримано

Якщо речення довге, то справді корисно ставити знаки на початку і в кінці - тоді добре видно, де починається і де закінчується відповідна інтонація.

Але якщо речення дуже коротке і охоплюється одним поглядом, то немає потреби ставити додатковий знак. Наприклад, у привітанні "Радіймо!" достатньо одного знаку оклику. Так само у виразах "Хай Буде!" чи "Ласкаво просимо!"

Зазвичай людина відразу ж, без рахування сприймає три предмети. Тому у виразах, що мають три або менше слів, достатньо ставити один знак оклику або запитання.

Можемо запровадити правило: "у реченнях, що мають більше 3 слів, знаки оклику та запитання ставляться на початку і в кінці речення".

Освячуйся! Озброюйся! Плодися!

Зображення користувача Доброслав Велесовий.
0
Ще не підтримано

У закритих питальних реченнях можна просто на початку ставити коротеньке питальне слово "Чи", і тоді потреба в знаках взагалі відпадає.