Зображення користувача Альберт Саїн.
Альберт Саїн
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Україна житиме за "борговим" бюджетом

Держбюджет на 2014 рік готувався непрозоро, а був ухвалений незаконно, каже опозиція. В результаті, державний кошторис став бюджетом збільшення боргів, вважають експерти. Голосування за бюджет відбулося блискавично, попри намагання опозиційних депутатів заблокувати роботу парламенту.

Доки опозиціонери блокували двері до кабінету спікера Володимира Рибака, його заступник Ігор Калетник відкрив в сесійній залі засідання парламенту і встиг поставити на голосування одразу кілька законів, серед яких без жодного обговорення був схвалений проект держбюджету.

На тому, щоби парламент схвалив держбюджет саме 16 січня двома днями раніше наполягав президент Янукович. Він закликав уряд "попрацювати з депутатами" і навіть погрожував прем'єру "наслідками". Проти поспіху під час розгляду державного кошторису була опозиція. Член бюджетного комітету від "Батьківщини" Олег Медуниця сказав в інтерв'ю DW, що з майже трьох з половиною тисяч поправок до проекту 904 поправки внесла опозиція. Але їх майже не врахували під час єдиного попереднього розгляду документа на засіданні профільного парламентського комітету.

Це засідання відбулося напередодні, 15 січня. Але почалося не о четвертій години дня, як планувалося, а о пів на десяту вечора, тобто, із запізненням на більш ніж п'ять годин. Розгляд понад трьох тисяч депутатських поправок забрав в провладної більшості комітету менше двох годин. В результаті, комітет затвердив проект бюджету з дефіцитом 70 мільярдів гривень за підтримки 23 провладних членів комітету. Проти цього висловилися дев'ять опозиціонерів, а ще два депутати утрималися.

Під стінами парламенту ухвалення бюджету чекали прибічники Партії регіонів

Під стінами парламенту ухвалення бюджету чекали прибічники Партії регіонів

Силовикам більше, медицині менше

Як повідомила журналістам по завершенні засідання комітету депутатка від "Батьківщини" Тетяна Слюз, до урядового проекту парламентська більшість додала 2,9 мільярдів гривень доходів, а видатки збільшила на 12 мільярдів. Зокрема, видатки на утримання державного апарату збільшені на 370 мільйонів гривень. Опозиціонери кажуть, що влада заклала до бюджету збільшення фінансування міліції на 2,3 мільярда гривень, СБУ - на 50 мільйонів гривень. Водночас, як заявив на одному з телеканалів депутат від УДАРу Валерій Карпунцов, на охорону здоров'я заплановано виділити на третину менше коштів, ніж торік.

На підтримку держбюджету поблизу Верхової Ради мітингувало кілька тисяч прихильників Партії регіонів, яких організовано завезли сюди потягами та автобусами зі східних та південних областей України. Один з розпорядників проурядового Антимайдану, який назвався Андрієм, сказав що він та решта людей схвалюють цей "соціальній бюджет". "Якщо опозиція блокує цей бюджет, то вони не хочуть працювати. Тоді працювати за них будемо ми", - заявив координатор Антимайдану.

Соціальні примари

Натомість, Олег Медуниця сказав, що цей бюджет в жодному разі не є соціальним, оскільки підвищення соціальних виплат передбачається незначне і не з початку року, а деякі виплати мають трохи вирости лише під кінець 2014 року – напередодні виборів президента. Голова Комітету економістів України Андрій Новак в інтерв'ю DW також спростував думку про підвищення соціальних стандартів для населення в держбюджеті. "Це не соціальний, а борговий бюджет, бо в ньому передбачено зростання державного боргу на 115 мільярдів гривень", - заявив Новак.

Він наголосив, що проект бюджету готувався непрозоро і ніхто з незалежних економістів чи експертних центрів не мав доступу до його підготовки. Експерт Інституту публічної політики Ільдар Газізулін підтвердив це і додав, що під час розгляду проекту бюджету був порушений Бюджетний кодекс. Олег Медуниця сказав, що урядовий проект бюджету тривалий час залишався секретом навіть для депутатів парламенту від опозиції. "В грудні під час першого читання більшість зробила все, щоби не дати поставити цілу купу питань, які в нас виникли до проекту бюджету і швидко затвердила його в першому читанні. Наші поправки нікому не потрібні і їх ніхто не розглядав", - сказав Медуниця.

Стурбованість порушенням процедури під час ухвалення бюджету та ще цілої низки резонансних законів у парламенті висловив посол ЄС в Україні Ян Томбінський. "Я стурбований тим, у який спосіб сьогодні у парламенті були проголосовані деякі закони. Норми слід ухвалювати з дотриманням належних процедур. В іншому випадку довіра до демократичних інституцій та правової системи опиняється під загрозою", - зазначив посол. Опозиційні депутати надіслали звернення до спікера парламенту та президента Януковича з вимогою не підписувати ці суперечливі закони.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Читайте перед сном Добрі Знання, які приносять щастя

Апгрейд свідомості: Читайте про ельфів, оновлюйтесь і вірте в Добре Знання, що приносить щастя!

Технологія здійснення палінгенезії зводиться до того, щоб максимально глибоко засвоїти сенс євангельського послання і зробити його ядром своєї свідомості. Для цього треба сформувати словник Сенсара,...

Останні записи