Обман і самообман – це дві сторони однієї медалі, що задіюють схожі механізми. Цікаво, що, на думку багатьох досліджень, самообман передує обману, адже обдуривши себе, нам набагато простіше обманювати інших людей.
Брехливість стимулює сама себе каскадним механізмом.
Людина, яка бреше, має підвищену активність мигдалини, тому набагато сильніше піддається стресу. Їй доводиться тримати себе під контролем і перевіряти, чи не суперечать її слова раніше сказаним.
Науково встановлено, що брехня погіршує роботу низки відділів мозку, частота брехні корелює з рівнем тривоги, кров'яного тиску, частотою серцевих скорочень.
Цікаво, що навіть сторонні спостерігачі брехні, які беруть участь в обмані, відчувають ті ж фізіологічні реакції. Впродовж великого проміжку часу ці зміни помітно збільшують ризики багатьох захворювань.
У дослідженнях, брехню пов'язують з підвищеним ризиком розвитку раку, ожиріння, тривожності, депресії, залежності, незадоволеністю роботою і поганими відносинами. Зберігання пам'яті про брехню, формування своєрідних «секретів» пам'яті також робить свій внесок в порушення здоров'я.
Порушення роботи головного мозку, починаючи від спеціального придушення активності зон, до загального токсичного впливу (наприклад, алкоголь) призводять до того, що люди починають набагато більше, легше і набагато сильніше брехати.
Так, механічні та дегенеративні ушкодження префронтальної кори підсилюють брехливість. У патологічних брехунів виявлені помітні зміни мозку. Так, в префронтальній корі у них на 14,2% зменшений обсяг сірої речовини і на 22% збільшений обсяг білої речовини.
Також брехливість пов'язана зі зниженим рівнем тестостерону у чоловіків (в 75% випадків). Цікаво, що люди з підвищеним рівнем тестостерону в соціальних іграх продемонстрували високі чесність і прямоту. А от лікувальне застосування тестостерону збільшує чесність на 20% вже на наступний день після початку лікування!
Давно помічено, що брехати для людини неприємно. Справа в тому, що при свідомому обмані спрацьовує наш "детектор помилок", що призводить до збільшення активності мигдалини (амігдали) із запуском стресової реакції. Такий тривожний стан є неприємним.
В експерименті «Наука правди» вивчався вплив свідомого обмеження у брехні. Після закінчення 10 тижнів експерименту вчені порівняли суб'єктивні і об'єктивні показники здоров'я учасників експерименту.
В результаті з'ясувалося, що у добровольців, що не брехали, показники фізичного та психічного здоров'я виявилися вищими, ніж у контрольної групи.
Встановлено, що ті досліджувані, які свідомо обмежували себе в повсякденній брехні, також стали почуватися краще, в порівнянні з іншими учасниками контрольної групи.
Вчені звернули увагу, що люди, які не використовували неправдиві виправдання навіть у дрібницях, не перебільшувати свої досягнення, краще почуваються, їм простіше будувати особисті стосунки і налагоджувати контакти.
Висновок.
Секрети щастя і успіху.
Безсмертя їм точно не світить. Брехуни не здобувають Царства божого.
Цікаво, чому ж багато патологічних брехунів-політиків доживають до похилого віку!?і
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Коментарі
Щирість і чесність - трохи різні речі, хоча з одного поля. Таки правда: брехня погіршує здоров'я. Перевірено на собі.
Мені здається, що є люди, для яких брехня - фах. Там, на мою думку, цілком імовірне переродження мозку. Тобто, фахового брехуна можна відслідкувати по структурі мозку. Хоча є й доступніші способи. Наприклад, хіромантія :)
Чудова ідея! Беремо в роботу. Безумовно, у фахових брехунів інший тип мислення, відтак інша структура мозку.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Цікаво, чому ж багато патологічних брехунів-політиків доживають до похилого віку!?і
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Безсмертя їм точно не світить. Брехуни не здобувають Царства божого.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Корисна і потрібна інформація, справді, людина яка не бреше почувається щасливою, можна будь - кому дивитися прямо в очі...
В статті не враховано, як на мене, найголовніший аспект брехні, що брехня це шлях війни, перефразовуючи Сунь-Цзи "Війна- шлях обману". Простіше, брехня це війна, а не в кожного є моральні і фізичні сили вести війну, а тому здоров’я псується, як зазначається в статті.
Не завжди брехуни розпочинають війну, часто вони тільки захищаються обманом. Якщо ваші діти чи колеги по роботі вам обманюють, значить склалися такі відносини, що ви опинилися по різні сторони барикади.