*Digital Storytelling – цифрова, мультимедійна розповідь історії.
англ. – Storytelling – «розповідь історії» – метод Девіда Армстронга, неформальний спосіб навчання, передачі інформації та смислів через “історії з життя”. Його використовують як в психотерапії, цей напрям отримав назву “наративної психотерапії” , так і в публічних виступах і в менеджменті, де це зазвичай називається“оrganizational storytelling” . Визначення Digital Storytelling використовують для позначення розповідей, історій, які створені цифровими засобами, і поєднують текст, мультимедіа (відео, аудіо, етс), інтерактивність. Таким чином журналістські інтерактивні мультимедіа-історії (статті) та “лонгріди” також є “цифровими історіями” , які написані у особливому стилі (власні прийоми побудови композиції).
Одне з останніх досягнень вічного пошуку формату для довгих текстів в інтернеті – мультимедійні “фічери”*, які не тільки ділять текст на частини, але й активно працюють з інфографікою, аудіо, відео й останніми досягненнями веб -верстки. Виробництво деяких таких історій може займати багато місяців. Часто такі медіапроекти готують творці електронних книг, які “ентер стерли” працюючи з об’ємними текстами. Ось, приклад 8 цікавих медіапроектів в інтернеті. Цікаво, що думають експерти: чи великі шанси таких “історій” стати майбутнім журналістики? Чи варту витраченних ресурсів їх виробництво?
*Фічер – публикація , написанна в неформальному , інформативному стилі за схемою: опис – пояснення-оцінка. З англійської: Feature STORY (особливості, замальовка)
МУЛЬТИМЕДІЙНИЙ ПРОЕКТ, ІМ’Я ЯКОГО СТАЛО НАЗИВНИМ і викликало хвилю обговорень в навколожурналістський колах – у підсумку удостоївся Пулітцерівської премії. Snow Fall – це розслідування журналіста Джона Бренча, присвячене сніговій лавині в парку Tunnel Creek в Австралії. Відомо, що Snow Fall готували кілька місяців (із залученням немислимої суми грошей), що, наприклад, сприйняв як виклик розробник сервісу Scroll Kit, який створив точну копію Snow Fall за одну годину – щоправда, потім Фічер довелося видалити на прохання газети.
PITCHFORK ВЖЕ ДОСИТЬ ДАВНО РОЗРОБЛЯЄ МУЛЬТИМЕДІЙНІ ФІЧЕРдля історій з обкладинок – наприклад, ще до матеріалу про Daft Punk приблизно те ж, тільки простіше, зробили з Bat for Lashes. Фічер про Daft Punk підкуповує тим, що і справді дуже дотепно зроблений: варто подивитися на букви, які перетворюються в двійковий код або язики полум’я, що вириваються зі сторінки, щоб уявити собі, як звучить альбом (якщо з якоїсь причини ви його ще не почули).
ВАСИЛЬ ГАТОВ
керівник Інноваційного центру «Нові медіа» РІА Новини
ВЕЛИКИЙ ФОРМАТ В ОНЛАЙНІ ПОГАНО ПРИЖИВАЄТЬСЯ. По-перше, об’єктивно читання з екрану – навіть якщо це дуже комфортний екран – не є чимось, з чим очі добре погоджуються. По-друге, як правило, журналістські твори не є повноцінними, захоплюючими сюжетними творами, які змушують нас читати літературу і навіть нон-фікшн. Відповідно, років 10 вже йдуть експерименти в області річ-медіа, коли люди намагаються поєднати кілька технологій для зручності презентації, подовження контакту, принципово іншої якості продукту і так далі.
ТАКІ ЕКСПЕРИМЕНТИ ЗА МОЄЇ ПАМ’ЯТІ почалися десь зі зрілого стану флеша (приблизно 2003) і тривають досі. Те, що ми бачимо сьогодні, – це спроби освоєння нового жанру, який робить комфортним читання великого журналістського твору, оскільки розрізає його на кілька (іноді десятків) елементів, кожен з яких читабельний сам по собі, додаючи туди активні візуальні складові частини, карти, фотографії, відео або інтерактивну графіку, цікаві інтеракції й так далі.
THE LONG, STRANGE TRIP OF DOCK ELLIS – одна з історій в рамках проекту ESPN Outside the Lines, присвячена відомому гравцеві в бейсбол Доку Еллісу. До практично обов’язкових для подібних Фічерів відео, величезним фотографіям та інтерактивній інфографіці ESPN додали й ілюстрації, і квитки на матчі, і навіть колекцію бейсбольних карток різних років.
ПРОЕКТ THE GUARDIAN - що знаходиться в певній опозиції з Snowfall і багато в чому на нього схожий, тільки замість снігової лавини тут пожежа в Тасманії. Один з найбільш нудних за виконанням (колонка тексту зліва перегортується на тлі відео, фотографій або інфографіки). Фічер в The Guardian відрізняється зручною навігацією за статтею – праворуч можна вибрати не тільки главу, але навіть частину глави (наприклад, тільки подивитися відео).
ОЛЕКСАНДР
ГЛАДКИХ
арт-директор Афіша Медіа, зробив редизайнLenta.Ru
ТЕХНОЛОГІЧНІ ПОТУЖНОСТІ зараз вже не сильно обмежують вагу сторінки та час її завантаження. А це означає, що у дизайнерів розв’язані руки на те, щоб робити гарні складні речі. Для нашого ринку все ж ще варто враховувати технологічні обмеження, особливо якщо це стосується масової аудиторії. Спростити це можна тільки умовним шаблонуванням таких матеріалів або якиюсь гнучкою системою конструювання. Плюс не варто забувати про мобільні девайси – поки у такого формату з цим є проблеми.
ПО-ХОРОШОМУ, ПІД ТАКИЙ ПРОЕКТ журналіст і дизайнер повинні тісно працювати в парі. В таких проектах більшу частину ефекту надають дизайнерські рішення, пов’язані і з типографікою, і з графічним контентом, плюс часто журналіст повинен вносити коректування в текст. Але звичайно ніколи не потрібно забувати, для чого це робиться і яка кінцева мета.
ФІЧЕР, ЩО ДЕМОНСТРУЄ МОЖЛИВОСТІ ІНТЕРАКТИВНОГО ВІДЕО: поки Том Дженнінгс розповідає про життя Девіда Коулмена Хедлі та його шлях до тероризму, глядачеві пропонують подивитися галерею з фотографій, прочитати текст про терористичні угруповання або газетні вирізки про матір героя статті. Посилання в посиланні відмінне рішення для складних та заплутаних журналістських розслідувань.
INTO THE ARCTIC – НЕ ЗОВСІМ ЖУРНАЛІСТСЬКИЙ ПРОЕКТ, в класичному розумінні цього слова, і вже точно не просто стаття, а цілий сайт, створений Greenpeace на підтримку їх програми з порятунку Арктики. Незважаючи на прикордонний характер між маркетингом і журналістикою, проект Greenpeace здатний навчити дуже багатьох і вмілій роботі з картами, і ненудною (а фантастично красивій) подачі тексту.
ВАСИЛЬ ГАТОВ
керівник Інноваційного центру «Нові медіа» РІА Новини
СТВОРЕННЯ ТАКОГО РОДУ ПРОДУКТІВ більше нагадує створення документального фільму, ніж створення статті або навіть складного веб-Фічера, тому що тут треба узгодити, з одного боку, контент, з іншого боку – процес його програмування, оптимізація для носіїв. Для цього потрібен продюсер, людина з компетенціями швидше з області ТБ або кіно, ніж з газети та інформаційного агентства. ДАЛІ НАЙЦІКАВІШЕ – чи хоче це отримувати споживач? Однозначної відповіді немає, експериментів в рамках одного видання недостатньо. Будь-яка людина, яка колись запускала медіапродукт, знає, що не так складно забезпечити відносно ефектний старт. Найскладніше – другий номер. До цього моменту смакові переваги цільової аудиторії визначаються, але ти ще не маєш ефективного зворотного зв’язку щодо того, скільки людей не згодні з твоєю ідеєю. Відповідно, той же Snow Fall – це історія не лише про те, що він окремо міг бути і бути дуже успішним, а й про те що буде з другою, третьою, четвертою подібною історією, і з якою частотою можна собі дозволити такі продукти. Тут перед медіа стоїть багато великих і складних питань.
ЩЕ ОДИН ПРОЕКТ ESPN – ЦЬОГО РАЗУ В РАМКАХ GRANTLAND. Як не дивно, цей Фічер теж присвячений дослідженню півночі й теж тісно працює з картами – але Grantland розповідає про собачі перегони на край світу, за якими з повітря спостерігав кореспондент. У міру читання рухається і умовне позначення на карті, що дозволяє не тільки оцінити маршрут учасників, але й те, скільки залишилося читати до кінця.
ДЯТЛОВ – ЦЕ ДОВГА ІСТОРІЯ. Їй передували кілька років досліджень і написання спеціального движка, який дозволяв би займатися подібним форматом без залучення дизайнерів і програмістів. Ми угрохали купу часу і бабла в технологію, яка виявилася досить ненажерливою, – ти або продовжуєш в неї інвестувати, або спостерігаєш, як твій зореліт перетворюється у віз. На сьогоднішній день є купа сервісів, які дозволяють тобі виробляти мультимедійні простори а-ля Дятлов. Швидко і безкоштовно. Бути першопрохідцем, – звичайно, свег*, але також – жертвоприношення.
ЦІ НОВІ ПРОСТОРИ ДАЛИ ВАЖЛИВИЙ УРОК , який слід засвоїти всім, хто займається наративних контентом – або ти створюєш історії, або ти створюєш технології, які допомагають розповідати історії. Це дві дуже різні діяльності. І якщо першою можна займатися просто будучи талановитою людиною, то друга передбачає зовсім інші бюджети, команди та інтереси.
САМА ІДЕЯ “ПРОСТОРІВ” ВИНИКЛА у нас ще наприкінці нульових. Нам просто набридло переносити принципи газет і журналів в Мережу. Ми захотіли робити нові медіа, використовуючи нові можливості. Хто сказав, що «стаття» повинна бути просто «ковбасою» тексту? Хто сказав, що текст – це слова і букви, а не, скажімо, певна послідовність фотографій, відео і вставок з Google Maps? Роблячи Дятлова, ми хотіли не просто розповісти історію, але створити атмосферний досвід і світ, в який можна поринути.
http://www.lookatme.ru/mag/live/interweb/193831-digital-storytelling
_________________________
______________________________________________
http://blog.longreads.com/2014/12/18/longreads-best-of-2014-science-stories/
1) Тип сайту (новинний, візитка, корпоративний, промоційний і т.д.)
2) Спосіб створення (HTML, CMS, онлайн-конструктор)
3) Загальна навігація та логічна структура сайту. Особливості дизайн-макету (розташування блоків)
4) Стиль веб-дизайну (техно, біоніка, кітч, мінімалізм, табличний, піксельний, текстовий, бароко – за Камінським, ст 15-16 або свої варіанти)
5) Додаткові плагіни (стріми, аудіо, галереї, реєстрація, підписка, соціальні віджети, багатомовність, купівля й т.д.)
6) Чи відповідає дизайн загальній концепції? (актуальність, доцільність, оригінальність ідеї)
7) Чи дизайн відповідає запитам цільової аудиторії?
8) Якість контенту (наповнення) онлайн-ЗМІ
9) Чи функціональний дизайн, чи досягає він цілей, виправдовує вкладені ресурси? (зручно користуватись = юзабіліті).
10) Чи є помилки? (“биті” посилання, “важкі картинки” й т.д.)
http://www.jimcarrey.com (для порівняння – видовищний, але громіздкий флеш)
1. Google
2. Facebook
3. YouTube
4. Yahoo
5. Baidu (китайський пошуковик)
The Times
The Guardian
Economist
SNN
BBC
http://www.bbc.co.uk/radio1/
Електронні видання або електронні ЗМІ (і самостійні, і аналоги друкованих видань) залишаються досить популярними ресурсами у інтернеті, хоча поступаються місцем соціальним мережам, пошуковим системам та поштовим сервісам. Ось статистика за січень 2014 року по Україні:
Cайт | Охоплення | Розмір | Хіти | ||
---|---|---|---|---|---|
1 | I.UA – твій портал! | 27.3% | 5’482’182 | 216’213’118 | |
2 | bigmir)net – чем больше, тем лучше | 21.4% | 4’295’980 | 103’261’669 | |
3 | КорреспонденТ.net – украинская сеть новостей | 17.6% | 3’531’890 | 69’056’117 | |
4 | Автоцентр | 12.9% | 2’596’312 | 59’867’299 | |
5 | Tochka.net – Твоя точка доступа | 11.6% | 2’321’878 | 20’023’341 | |
6 | Главком | 10.6% | 2’130’514 | 25’042’433 | |
7 | Work ua – робота в Україні | 9.6% | 1’934’619 | 68’704’556 | |
8 | Дзеркало тижня | 9.0% | 1’799’525 | 12’452’995 | |
9 | Комсомольская правда в Украине | 8.6% | 1’720’354 | 14’412’959 | |
10 | ТВІ | 8.5% | 1’700’554 | 16’608’714 | |
11 | Радіо Свобода онлайн | 8.3% | 1’673’127 | 19’208’695 | |
12 | Фокус – кожна деталь має значення | 8.1% | 1’631’854 | 9’439’968 | |
13 | IPress | 8.0% | 1’607’302 | 7’774’018 | |
14 | Подробности | 7.9% | 1’593’329 | 15’640’848 | |
15 | Еспресо TV | 7.9% | 1’585’214 | 35’479’422 | |
16 | Comments UA – інформаційний портал | 7.0% | 1’400’124 | 10’739’014 | |
17 | Український Тиждень | 6.7% | 1’337’911 | 19’764’346 | |
18 | Экономические Известия | 6.4% | 1’291’784 | 10’737’845 | |
19 | Західна Інформаційна Корпорація | 6.4% | 1’281’530 | 9’095’125 | |
20 | Jobs.ua – Работа в Киеве и Украине | 6.1% | 1’228’752 | 13’772’880 |
У 20-ці найпопулярніших протягом останнього місяця сайтів (за данними http://top.i.ua/) ми бачимо на першому місці – агрегатори новин + поштові сервіси (об’єктивно?) – I.UA та bigmir)net., а далі безпосередньо електронні ЗМІ: КорреспонденТ.net (самостійне видання, а не аналог друкованого), Дзеркало тижня, Комсомольська правда, ТВІ, Радіо Свобода, Подробности, Еспресо ТV, Український тиждень і т.д.
Веб-дизайн саме цих сайтів пропоную розглянути детальніше.
Щодо чернівчан, для нас найпопулярніші сайти Від і До, Молодий Буковинець, ТСН, Букінфо, Голос ЮА та Еспресо ТВ.
(За данними http://top.bigmir.net/show/mass_media/?u=1&t2=0, станом на 6.02.14)
Ресурс (показать описание) |
Хостов из региона |
Всего хостов |
% заходов из региона |
||
1 | Ділове видання Від і дО | 928 | 11 469 | 8.09% | |
2 | Інформаційний портал газети “Молодий буковинець” | 779 | 10 576 | 7.37% | |
3 | ТСН.ua: Європарламент закликав ЄС готувати санкції проти українських посадовців | 725 | 371 804 | 0.19% | |
4 | БукІнфо | 572 | 4 897 | 11.68% | |
5 | ГолосUA – Доллар на межбанке преодолел отметку в 9 грн | 553 | 262 663 | 0.21% | |
6 | GAZETA.UA: “Було відчуття, що кістки перемішуються з мозком” – Булатов про тортури | 497 | 255 454 | 0.19% | |
7 | ЕСПРЕСО TV – Прямий ефір з Євромайдану. Цілодобово | 404 | 166 337 | 0.24% | |
8 | ТВі – ТВІЙ ПРОСТІР СВОБОДИ! | 346 | 126 362 | 0.27% | |
9 | Громадське телебачення | 267 | 87 514 | 0.31% | |
10 | iPress.ua: Президент надав Арбузову повні повноваження прем’єр-міністра | 233 | 103 681 | 0.22% |
Ми не програмісти, тому не будемо вигадувати другий “гугл” чи “ютуб”, але ми можемо запозичити у них досвід і три головні правила для наших авторських блогів чи сайтів видань: має бути інформативно, зручно і гарно. Крім того, можна напряму черпати натхнення з їх дизайну.
З цього приводу є цікаве відео “ Как быстро стать классным дизайнером? (Технология КИТАЕЦ)”, тобто на початку можна копіювати основне, щоб навчитись.
Вчимося сучасним формам мистецтва, опановуємо нові технології.
У врізі явна помилка:
Сучасні можливості веб-дизайну та інтерактивні статі змінюють підхід до журналістики загалом.
Замість "статі" напрошується "статті".
Коментарі
У врізі явна помилка:
Замість "статі" напрошується "статті".
Дякую, виправив.
#ВсеБудеДобре!
Бойовик, з'їдаючи в кущах смажену яєшню, вгледів профіль ґрунтознавця.