Словом Веб (від англ. WWWeb – World Wide Web – всесвітня павутина) позначають технології інформаційної взаємодії в Інтернеті.
Власник сайту є джерелом інформації, читач є її споживачем. Софт, який це забезпечує, називається Веб 1.0.
Зворотний зв’язок між сайтом і користувачами відсутній, хіба що можна написати листа в редакцію або зателефонувати (подібно як у читачів паперової газети).
Джерело «диктує», читач «виконує». Така собі «диктатура», одновимірна система 1D (від англ. dimensional – вимірний). Слово «диктатура» вживається в первинному нейтральному сенсі. Прикладом «диктатури» є написання диктанту на шкільному уроці.
Модель 1D реалізується у багатьох інформаційних та управлінських процесах. За цієї моделлю працюють відверто диктаторські, зокрема репресивні режими:
У репресивних режимах горизонтальні зв’язки між людьми сприймаються з підозрою. У технології Веб 1.0 вони взагалі відсутні.
Власник сайту керує інформацією, яку постачають користувачі згідно з правилами власника. Користувачі самостійно роблять публікації, пишуть коментарі, спілкуються між собою. Так працюють сучасні масові соціальні мережі.
Зворотний зв’язок між сайтом і користувачами також відсутній, адже користувачі не формують правила.
Оскільки користувачі можуть висловитися у розмовах між собою, то у них виникає ілюзія, що цими розмовами – «вільним волевиявленням» – вони впливають на сайт. Проте початкова схема залишається такою ж самою: джерело «диктує», читач «виконує».
Web 2.0 вигідніший для власників сайту, ніж Web 1.0, адже їм тепер не треба наповнювати сайт інформацією – цим займаються самі ж його користувачі.
З погляду державної реалізації, Web 2.0 – це модель прихованої диктатури, яка ще позначається терміном «охлократія». Буквально цей термін означає «влада натовпу», проте натовпи не мають жодної спроможності до влади, тому охлократія – це влада над натовпом. Різновидом охлократії є сучасна олігархія – панування паразитичної верхівки, замасковане під «вільне волевиявлення». Оскільки правила встановлює олігархія, то результат цього волевиявлення точно прогнозований – це завжди «гра в одні ворота».
Визначальною властивістю натовпу є відсутність вертикальної організації. У натовпах усе відбувається в одній площині. Відповідно, маємо двовимірну державу 2D. Все, що піднімається над натовпом (у третій вимір), репресується диктаторською верхівкою або заглушується самим же натовпом, який у 2D-державах завжди є переважаючою більшістю.
Та не все так погано: Web 2.0, забезпечуючи горизонтальне спілкування, створює передумови для формування вертикальної ієрархії. Але для цього потрібна інша інформаційна технологія.
Вищим рівнем Вебу є такий стан, коли користувачі сайту є його власниками і самі наповнюють його інформацією згідно з власними правилами. Для керування цим своїм інформаційним ресурсом вони свідомо і добровільно обирають органи управління і, за потреби, їх оперативно оновлюють. Така інформаційна модель називається Web 3.0.
Визначальними ознаками Web 3.0 є три «с»: самофінансування, самоорганізація і самокерованість – докладніше. Додатковими ознаками третього Вебу є мобільність (зручність для роботи на смартфонах), масштабованість (легка розширюваність) та ігрофікованість (елементи ігрової змагальності).
Соціальні 3D-мережі, сформовані за моделлю Web 3.0, набувають ознак колективного мозку, тому ще називаються соціальними нейромережами, або екомережами.
Держава, в якій органи влади формуються громадянами, називається республіка.
Республіка, сформована на основі демосів (природних еволюційних спільнот), називається демократичною республікою, або екодержавою.
Софт (комплекс програмних засобів), призначений для забезпечення життєдіяльності екомереж і екодержав, – це і є Web 3.0. Його ще треба створити.
Прикладом формування третього Веба є розробка «Народного Оглядача»: тут уже є Галія – система обміну соціальною енергією – і створена на її основі система голосування за публікації, коментарі та членів мережі енергообміну. Напрямки подальшого розвитку описані у статті Еволюція Народного Оглядача: від земноводного до небесного.
Усе це означає, що наша розробка «Народного Оглядача» фактично є розробкою стандартних модулів для Web 3.0 – програмного забезпечення майбутньої постіндустріальної цивілізації. Те, що ми сьогодні робимо, потрібне не тільки нам, а й усій Україні, Міжмор’ю, Всесвіту.
Продовження: Демоси – антикорупційний софт Web 3.0 для ігрофікованої самоорганізації спільнот.
Цікаво, Ігоре чи ВУД творилася за моделею WEB 3,чи обидва ячища розвинулися побічно?
Чомусь галити не вдається: вічно з'являється білий квадратик начорному тлі...
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Коментарі
Цікаво, Ігоре чи ВУД творилася за моделею WEB 3,чи обидва ячища розвинулися побічно?
Чомусь галити не вдається: вічно з'являється білий квадратик начорному тлі...
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Спочатку була розробка соціальної нейромережі ВУД, а потім з’ясував, що це третій Веб.
Для відновлення нормальної роботи треба вийти з НО (розлогінитись), почистити кеш і знову увійти (залогінитись).
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Web 3.0 - це могильщик корупційних систем. Він закриває усі щілини для паразитів. Тому його можна просувати як антикорупційний софт.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!